Spør en biolog
Brukernavn:
Passord:
Lagre passord
Glemt passordet ditt?
Hovedside | Brukerprofil | Registrering | Nye innlegg | Spørreundersøkelser | Mine bokmerke | Private meldinger | Hva skjer | Fotogalleri | Artslista | Medlemmer | Søk | Hjelp

 Alle fora
 Spør en biolog
 Spør om biologi generelt!
 ATP
 Nytt emne  Ny avstemning Ny avstemning
 Svar på emne
 Skrivervennlig versjon Bookmark this Topic BookMark Topic
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

shisha
Aktiv deltaker

128 Innlegg

Skrevet - 10/06/2012 :  17:31:10  Vis profil Send shisha a Private Message  Svar med kopi av melding
Jeg skal rede for struktur og egenskaper til ATP: er det riktig:
ATP er veldig energirikt. Den består av tre fosfatgrupper og det er bindingene mellom disse som er energirike. Når en spalter av en fosfatgruppe vha hydrolyse så dannes det energi. ATP både frakter og lagrer energi, men hvordan kan jeg snakke mer om egenskapen og strukturen på en lett måte? hva hadde skjedd uten ATP?

Limnoan
Biolog



6143 Posts

Skrevet - 10/06/2012 :  18:39:28  Vis profil  Besøk Limnoans hjemmeside Send Limnoan a Private Message  Svar med kopi av melding
Det du sier er riktig.
Norsk Wikipedia er litt kort:
http://no.wikipedia.org/wiki/Adenosintrifosfat

Den engelske utgaven er lengre (og tyngre):
http://en.wikipedia.org/wiki/Adenosine_triphosphate

Her er en artikkel som foreslår at ATP eller et stoff med lignende virkning var med å starte livet på Jorda:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/05/100525094906.htm

Hovedtanken i denne teksten er at de sammenhengende fosfatgruppene har gitt energi til livsprosessene.

ATP er så grunnleggende i energihusholdningen, at det er vanskelig å tenke seg liv uten. Det ville bli som et moderne samfunn uten penger.

(La oss si at Bakeren vil ha bil, og betaler med 10 000 brød, så må bilselgeren selge brød så han blir kvitt dem før de mugner, og så videre. Alt glir lettere med penger (og ATP))



AA
Gå til toppen av siden

hotr
Biolog



4264 Posts

Skrevet - 10/06/2012 :  21:16:51  Vis profil Send hotr a Private Message  Svar med kopi av melding
ATP er egentlig ikke så energirikt, men energien er "lett å bruke". Skulle du ha levd av ATP måtte du ha spist tilsvarende din egen vekt hver dag.

hotr
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Ny avstemning Ny avstemning
 Svar på emne
 Skrivervennlig versjon Bookmark this Topic BookMark Topic
Snarvei:
Spør en biolog © © 2001 BIO Gå til toppen av siden
Denne sida ble genererert på 0,11 sekunder. Snitz Forums 2000